Návod do VuFindu a FAQ

Jak se přihlásím do svého účtu?

Předtím, než se do svého čtenářského konta přihlásíte vůbec poprvé, musíte nejprve ve spolupráci s knihovníkem nastavit  své přihlašovací údaje, tedy jméno a heslo .

Na stránce katalogu knihovny vpravo nahoře klikněte možnost Přihlásit .

Nyní je třeba vyplnit uživatelské jméno, které jste zvolili při registraci v knihovně. Obvykle je to jméno.příjmení nebo vaše e-mailová adresa. Dále zadáte své heslo a pokud jste vyplnili všechny údaje správně, jste úspěšně přihlášeni. Poznáte to tak, že vpravo nahoře jsou nyní namísto tlačítka Přihlásit možnosti Odhlásit a Váš účet , jinak zůstává úvodní stránka katalogu stejná.

Jak si mohu prodloužit výpůjčky?

Po přihlášení do čtenářského konta klikněte vpravo nahoře na " Váš účet ", následně vpravo v menu vyberte řádek " Výpůjčky ". Zobrazí se všechny vaše aktuální výpůjčky a nad nimi tlačítka Prodloužit vybrané  a Prodloužit všechny výpůjčky .

Pokud chcete prodloužit  všechny v ýpůjčky, pouze kliknete na toto tlačítko a dojde k prodloužení lhůty u všech výpůjček, u kterých je to možné. Objeví se u nich nové datum vrácení a v barevném rámečku informace o úspěšném prodloužení výpůjčky

Jestliže chcete prodloužit jen některé knihy, pak nejprve zaškrtněte čtverečky vlevo u každé knihy, kterou chcete prodloužit. Následně stiskněte tlačítko Prodloužit vybrané . Opět se změní datum vrácení a pod každou prodlouženou výpůjčkou budete informováni o úspěšnosti prodloužení.

Proč nelze výpůjčky prodloužit?

Výpůjčky nelze prodloužit, jestliže:

Knihy, které není možné prodloužit, poznáte podle toho, že vlevo od obálky knihy chybí zaškrtávací políčko. U rezervovaných knih je navíc tato informace uvedena.

Nepamatuji si přihlašovací jméno/heslo

Jméno je obvykle ve formátu Vaše jméno.příjmení nebo jím bývá e-mailová adresa. Z historických důvodů používají některé knihovny pro přihlášení číslo čtenářského průkazu. Pokud žádná z těchto možností není správná, vyžádejte si své přihlašovací jméno v knihovně.

Heslo Vám knihovník sdělit nemůže, neboť je pro něj nepřístupné. Pokud jste tedy heslo zapomněli, musíte si jej změnit sami nebo vyžádat nové heslo u knihovníka .

Chci si změnit heslo do svého účtu

Jsou dva způsoby, jak si můžete sami změnit heslo. Pokud jste je zapomněli, pak v přihlašovacím okně klikněte na odkaz Nemůžete se přihlásit? a dále postupujte dle instrukcí.

V případě, že heslo znáte, a pouze je chcete z nějakého důvodu změnit, můžete postupovat jako při zapomenutí hesla, nebo po přihlášení ve svém účtu v panelu vpravo kliknete na tlačítko Změnit heslo .

Třetí možností je při návštěvě knihovny požádat o změnu hesla knihovníka.

Jak mohu sám spravovat údaje ve svém profilu?

Nemůžete. Údaje, které vidíte v sekci Profil ve svém účtu, jsou shodné s těmi, které jste uvedli v přihlášce. Změní je knihovník, jestliže vyplníte novou přihlášku.

Rezervace knih

Jakmile naleznete v online katalogu titul, který si chcete rezervovat, a kliknutím na název knihy si zobrazíte jednotky, stačí stisknout modré tlačítko Rezervovat/objednat titul  umístěné v dolní polovině stránky. Pro rezervaci je nezbytné být přihlášen.

V sekci Váš účet , konkrétně Rezervace a objednávky  můžete sledovat všechny své rezervace, jejich stav a Vaše pořadí ve frontě.

Jak se dozvím, že mi kniha byla připravena?

O tom, že Vámi rezervovaná kniha (nebo jakákoli jiná jednotka) je pro Vás v knihovně připravena, budete informováni e-mailem  nebo SMS.

Zatímco knihy, které jsou aktuálně k dispozici, Vám knihovník připraví zpravidla během několika minut až hodin, na vypůjčené tituly budete čekat dny až týdny, v případě velmi žádaných jednotek podle Vašeho pořadí ve frontě i měsíce.

Mohu rezervaci zrušit?

Ano. Ve vašem kontě je sekce Rezervace a objednávky. Ze seznamu můžete vybrat jen některé položky a pak je smazat. Nebo smazat všechny .  Počítejte však s tím, že některé knihovny si účtují poplatek za rezervaci i v případě, že jste ji zrušili předtím, než pro Vás byla jednotka připravena.