Aktuální informace

Pozitivní změna v provozu knihovny

Milí čtenáři, na postupné rozvolňování reagujeme i my :-). Nejen, že dnes večer od 18 hodin vás zveme na přednášku prof. Františka Musila, ale navíc pro vás otvíráme studovnu a přístup do katalogu na knihovních počítačích za dodržení již klasické trojkombinace ROUŠKA + DEZINFEKCE + ROZESTUPY ;-) . Těšíme se na setkání každý den od 9h do 18h. Využijte této příležitosti, než se tradičně v létě mírně pozmění provozní doba…

Velká výzva pro dětské čtenáře

Ahoj holky a kluci, máme pro vás nejžhavější zprávu z dětského oddělení. Soutěž KNIHOMOLÍ ZÁVODY po nechtěné pauze pokračuje dál, ba co víc, prodlužuje se až do půlky srpna! Více informací (a spoustu krásných nových knížek) poskytujeme přímo v dětském oddělení každý den od 12:30 do 17:30. Těšíme se na viděnou :-).

Program knihovny v červnu 2020

Milí čtenáři, naše knihovna je po pauze opět otevřena v běžné provozní době a pokud půjde vše podle ideálních podmínek, můžete u nás strávit příjemný čas při těchto červnových akcích:

1. 6. od 10 hod. – Bookstart – setkání maminek malých dětí nad knihami pro nejmenší. Počet účastníků bude omezený, proto je nutné se přihlásit v FB skupině nebo na iveta.jansova@gmail.com.

3. 6. od 18 hod. – Nástup Habsburků do české politiky – přednáška prof. Františka Musila z cyklu Akademie volného času.

10. 6. od 18 hod. – Božena Němcová mezi realitou a hledáním ideálu – přednáška PhDr. Ivo Říhy z Univerzity Pardubice.

16. 6. od 16 hod. – Pohádkové čtení – pro děti do 8 let – počet dětí na akci je omezen, je proto nutné se na čtení nahlásit na dětském odd. nebo na čísle 737 205 228.

17. 6. od 18 hod. – Byl J. E. Purkyně největším Čechem a nebo „jenom“ největším vědcem? – přednáška prof. Pavla Kováře cyklu Akademie volného času.

18. 6. – od 15,30 hod. – Kognitivní trénink pro každého – program ve spolupráci s o.p.s. CEDR: trénink paměti, soustředění, logického myšlení, slovní zásoby, prostorové orientace. Na hudebním oddělení knihovny.

24. 6. od 18 hod. – Althannové jinde i ve východních Čechách – přednáška doc. Marie Mackové z cyklu Akademie volného času.

VÝSTAVA:

Čas plyne jako voda – iluminované rukopisy, plastiky draků, příběhy vody.

Výstava žáků ZUŠ trvá do 30. 6. 2020.

UPOZORNĚNÍ:

Po dobu blížících se letních prázdnin (červenec, srpen) bude provozní doba knihovny upravena takto:

ODDĚLENÍ PRO DOSPĚLÉ

 • pondělí, středa, čtvrtek – 9 – 14 hod.
 • úterý, pátek – 9 – 18 hod.
 • sobota – zavřeno

ODDĚLENÍ PRO DĚTI A MLÁDEŽ

 • pondělí až pátek – 9 – 14 hod.

8.-9. 5. 2020 Uzavření knihovny v den státního svátku a v sobotu

Vážení čtenáři, upozorňujeme Vás opět na malou změnu v provozní době, ve dnech 8. a 9. 5. 2020 bude knihovna uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Uzavření knihovny v době státního svátku

Vážení čtenáři, upozorňujeme Vás na malou změnu v provozní době, ve dnech 1. a 2. 5. 2020 bude knihovna uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Otevření knihovny - pokyny

Vážení čtenáři, od pondělí 27.4. můžete opět využívat služeb knihovny v běžné provozní době od 9–18 hodin. Provoz knihovny se ovšem neobejde bez dodržování těchto pravidel:

 • – u vchodu do knihovny budou k dispozici dezinfekční prostředky na ruce
 • – zachovávejte 2 m odstupy a noste roušky případně i rukavice
 • – pracovníci knihovny vás budou obsluhovat v rouškách a v rukavicích
 • – studovna knihovny bude uzavřena, stejně tak WC
 • – nebudou zatím k dispozici počítače pro vyhledávání v katalogu nebo pro přístup k internetu

Otevření knihoven

Vážení čtenáři, před chvílí jsme se dozvěděli,že vláda rozhodla o otevření knihoven již v pondělí 27.4. Neznáme zatím bližší informace o tom, jak bude provoz organizován, ale do pondělí vás budeme informovat. Těšíme se na vás.

Tipy na dobré čtení pro děti

Vybrat vhodnou literaturu pro děti nemusí být vždy úplně jednoduché. Rodiče, učitelé, nechte se při výběru čtení pro děti inspirovat tipy od knihovníků. Tituly jsou přehledně seřazené podle věku čtenářky či čtenáře. Přejeme příjemnou zábavu. https://https://ctenidetem.knihovny.cz/

Knihovna pro veřejnost uzavřena

Z důvodu vyhlášení mimořádného stavu je i naše knihovna až do odvolání pro veřejnost uzavřena. Všechny akce plánované na tuto dobu se ruší.

Toto opatření vláda vydala na 30 dnů, změna je ale možná, sledujte proto prosím naše www stránky.

Všem čtenářům se tímto omlouváme.

Knihy si prosíme prodlužujte buď přímo ve Vašem čtenářském kontě, či přes e-mail knihovna@knihovna-uo.cz a telefon (737 205 222) – nebojte se zavolat, výpůjčky Vám prodloužíme i za běžný limit.

Děkujeme za pochopení a přejeme Vám klidné dny.

Vaše knihovna

Kup knihu, zachráníš nakladatele!

Současná situace přísné karantény má negativní důsledky pro drobné podnikatele a nakladatelství začínají řešit otázku, zda si budou moci ještě vůbec dál dovolit podnikat. V zemi, která je proslulá svou vysokou knižní i typografickou tradicí, vysokými čtenářskými standardy a kvalitními autory, a kde právě rozmanitost knižních nakladatelů sehrála důležitou roli na celkové úrovni literární produkce, to není dobrá zpráva.

A protože nám tato situace není lhostejná, rozhodli jsme se podpořit knižní trh výzvou Kup knihu a zachráníš nakladatele. Vyzýváme veřejnost k online nákupu knih, ideálně přímo přes e-shopy nakladatelů. Prodej knih v těchto časech pomůže nejen vydavatelům, ale všem těm, kteří se na tvorbě knih podílí – autorům, překladatelům, ilustrátorům.

Zároveň se obracíme na širokou veřejnost: podělte se s námi o své nové knižní úlovky na sociálních sítích prostřednictvím fotografií nebo videí. Pochlubte se, co jste si koupili, a připojte se k naší výzvě použitím hashtagu #kupknihu. Přispět můžeme každý!

#Knihovnyprotiviru

Ptáte se, co vám mohou knihovny nabídnout, když jsou zavřené? Fyzické knihy vám sice domů nepůjčíme, ale zpřístupňujeme množství elektronických zdrojů, které můžete zdarma a legálně číst, sledovat nebo poslouchat online nebo na svých čtečkách a mobilních zařízeních. Tento portál vznikl jako rozcestník, který vám zjednoduší vyhledání těchto elektronických dokumentů. Pod hashtagem #Knihovnyprotiviru soustřeďujeme na sociálních sítích i další materiály, které mohou knihovny poskytnout, i když se do nich aktuálně nedostanete. Ty nejlepší najdete na tomto portálu.

https://protiviru.knihovny.cz/index.html

Dětské e-knihy zdarma

Pro radost rodičů i dětí je aplikace Booko nyní mimořádně na měsíc zdarma: Booko pro každého .

Jde o aplikaci na telefon se stovkou namluvených příběhů, je to takový přechod mezi hrou, animákem, komixem a klasickou knihou určený pro děti ve věku 2–10 let. Najdete zde krom klasických pohádek a říkadel i anglické příběhy a „učebnice“.

Jak na to?

 1. Registrujte se na https://booko.cz/muj-ucet.
 2. Pak zadejte „DETY-LNKM-USJS-XLPB“ do políčka „Aktivační kód:“ a klikněte na „POUŽÍT KÓD“.
 3. Stáhněte aplikaci Booko na Google Play (pro zařízení s Androidem) nebo v AppStoru (pro Apple).
 4. V aplikaci v tabletu nebo mobilu se přihlaste stejným účtem jako na webu.
 5. Stahujte vhodné příběhy pro čtení offline.

Více informací na Booko.

Knihy pro vysokoškoláky on-line

Studenti a pedagogové veřejných i soukromých vysokých škol mohou od 17. 3. 2020 využívat dočasný on-line přístup k fondům Národní knihovny a veřejných vysokých škol.

Zpřístupněno je více než 206.000 titulů digitalizovaných monografií a periodik, což je přes 59 milionů stran.

Adresa aplikace Kramerius – kramerius.nkp.cz

Uzavírka knihovny

Vážení čtenáři, na základě nařízení vlády ČR je knihovna od 13. března 2020 až do odvolání UZAVŘENA. Všechny akce plánované na tuto dobu se ruší.

Knihy si prodlužujte buď přímo ve Vašem čtenářském kontě, přes e-mail knihovna@knihovna-uo.cz a telefony (737 205 222, 737 205 224) – nebojte se napsat, zavolat, výpůjčky vám prodloužíme i za běžný limit.

Pokud jste se nestačili zásobit knihami, potřebujete knihy ke studiu nebo si chcete vyzvednout rezervované knihy, nabízíme vám donáškovou službu (hlavně pro seniory) nebo si dopředu zavolejte nebo napište, jaké knihy potřebujete, my vám je připravíme a vy si je pak vyzvednete u služebního vchodu knihovny

Buďte zdrávi a snad vás zas brzy bude plná knihovna.

Knihovna pro veřejnost uzavřena

Z důvodu vyhlášení mimořádného stavu je i naše knihovna až do odvolání pro veřejnost uzavřena. Všechny akce plánované na tuto dobu se ruší.

Toto opatření vláda vydala na 30 dnů, změna je ale možná, sledujte proto prosím naše www stránky.

Všem čtenářům se tímto omlouváme.

Knihy si prosíme prodlužujte buď přímo ve Vašem čtenářském kontě, či přes e-mail knihovna@knihovna-uo.cz a telefon (737 205 222) – nebojte se zavolat, výpůjčky Vám prodloužíme i za běžný limit.

Děkujeme za pochopení a přejeme Vám klidné dny.

Vaše knihovna

Poslední aktualizace stránky: 27. 7. 2021