Aktuální informace

Týden knihoven 2014 - videopozvánka

V rámci letošního Týdne knihoven jsme pro Vás opět připravili několik akcí. Doufáme, že si z naší nabídky vyberete.

Videopozvánku najdete na našem Youtube kanálu.

Těšíme se na Vás!

Týden knihoven 2014

Od 1. září opět plná provozní doba!

Vážení čtenáři a návštěvníci knihovny,

od 1. září se na Vás opět těšíme během plné provozní doby!

Oddělení pro dospělé: pondělí – pátek 9 –18 hod, sobota 9 – 11 hod.

Oddělení pro děti a mládež: pondělí – pátek 12:30 – 17:30 hod.

Těšíme se na Vás v knihovně!

Foto – p. Paukert, hotel Praha, 1975 – děkujeme!

Prázdninové předčítání

Každou prázdninovou středu od 10 hod. zveme děti na Prázdninové předčítání!

Můžete se těšit na zajímavé příběhy a výtvarné tvoření.

Těšíme se na Vás!

Knihoběžník v Ústí nad Orlicí!

Tisíce knih byly rozmístěny po veřejných prostranstvích a v dostupných budovách, aby je mohli čtenáři najít, přečíst, doplnit jejich příběh na webu a poslat dále!

Knihy, které se zapojily do projektu, jsou už od začátku neobyčejné. Žádnou z nich si čtenáři nekoupili, nýbrž je našli na veřejných místech, například v tělocvičně nebo na zastávce tramvaje. Na přebalu knihy má každá kniha samolepku s informací o tom, že kniha se zapojila do projektu Knihoběžník a má na tomto webu svůj profil. Na něm se čtenáři mohou dozvědět například její aktuální status, polohu, zdravotní stav, ale hlavně – její příběh a příběhy jejích předcházejících čtenářů.

Ten, kdo knihu najde, si ji může vzít s sebou, kam jen chce – doufáme však, že co nejdále a na co nejnetradičnější místa, kde s ní zažije vzrušující chvíle. Kniha však není jeho. Když ji přečte, budeme rádi, když se s ostatními knihoběžníky podělí o své zážitky na webu. Potom ji stačí jednoduše nechat někde, kde knihu znovu kdosi najde a bude pokračovat v psaní jejího životního příběhu.

Od června se do projektu Knihoběžník zapojila také Městská knihovna Ústí nad Orlicí! Zde je přehled dostupných titulů.

Neváhejte a Knihoběžníkujte :)

Pozvánka na Den otevřených dveří

Srdečně Vás zveme na Den otevřených dveří – 7. června 2014 od 9 do 16 hodin!

ZMĚNA KONÁNÍ PŘEDNÁŠKY!

Vážení čtenáři,

ze zdravotních důvodů přednášejícího je přednáška Pokus Evropy o kolektivní sebevraždu přesunuta z 11. června na středu 17. září v 18:00.

Děkujeme za pochopení a těšíme se na Vás!

Provozní doba knihovny od 1. 7. do 31. 8. 2014

Vážení čtenáři a návštěvníci knihovny,

během letních prázdnin od 1. 7. do 31. 8. 2014 bude upravena provozní doba knihovny.

Oddělení pro dospělé – pondělí 9 – 14, úterý 9 – 18, středa 9 – 14, čtvrtek 9 – 14, pátek 9 – 18.

Oddělení pro děti – pondělí – zavřeno, úterý – pátek 9 – 14.

Zvuková knihovna otevřena na základě domluvy – tel. 737 205 228 či 737 205 222, e-mail veronika.tomanova@knihovna-uo.cz.

Těšíme se na Vaši návštěvu!

Knihovna v Knapovci opět otevřena!

Chtěli bychom Vás informovat, knihovna v Knapovci je po rekonstrukci budovy opět otevřena, a to každou sobotu od 13 do 16 hodin!

Těšíme se na Vaši návštěvu!

Videozáznamy z přednášek

Nabízíme Vám možnost zhlédnout záznamy přednášek, které se konaly v naší knihovně. Najdete je zde nebo na našem Youtube kanálu.

Přerušení dodávky elektřiny

Vážení čtenáři,

chtěli bychom Vás informovat, že v úterý 20. května od 11:30 do 15 hodin bude v knihovně přerušena dodávka elektrického proudu.

Knihovna zůstane otevřena, počítejte ale prosím s tím, že nebudou funkční počítače – internet, vyhledávání v katalogu.

Vracení a půjčování bude možné.

Děkujeme za pochopení a těšíme se na Vaši návštěvu!

Provozní doba knihovny 8. - 10. května 2014

Oddělení pro dospělé

čtvrtek 8. května – zavřeno, pátek 9. května – 9 –18 hod., sobota 10. května – 9 – 11 hod.

Dětské oddělení

čtvrtek 8. května – zavřeno, pátek 9. května – 12:30 – 17:30 hod., sobota 10. května – zavřeno

Těšíme se na Vás v knihovně!

Nové deskové hry v našem fondu

Vážení čtenáři,

zakoupili jsme do našeho fondu nové deskové hry, které budou k zapůjčení po 13. květnu. Tento den srdečně zveme děti od 7 do 12 let na Odpoledne deskových a karetních her, kde si hry mohou vyzkoušet. Na akci je nutné vyplnit přihlášku na Dětském oddělení.

Těšíme se na Vás v knihovně!

Záznam přednášky J. Šiklové

23. dubna se v naší knihovně konala přednáška socioložky Jiřiny Šiklové na téma její nové knihy Vyhoštěná smrt. Záznam celé přednášky si můžete pustit zde.

Na webu Orlického deníku najdete také článek a fotografie.

Foto Michal Horák

Foto Michal Horák

Půjčte si u nás tašku!

Máte plnou náruč knih a nevíte, jak je odnést domů? Půjčte si od nás látkovou tašku – jsou k dispozici na vyžádání u služby.

Za dobrý nápad a ušití látkových tašek do knihovny moc děkujeme naší čtenářce paní Ivance Ryšavé!

Nová kniha - Korespondence V. Havla

Naše knihovna dostala darem od paní Jiřiny Šiklové zajímavou knihu Václav Havel – František Janouch: Korespondence 1978–2001.

Vzájemná korespondence Václava Havla a Františka Janoucha představuje dosud ojedinělý pramen k poznání tuzemské protikomunistické opozice let 1977–1989. V tomto období se formovala okolo Václava Havla a dalších představitelů československého disentu činnost Charty 77, kterou ze zahraničí významně podporoval a zajišťoval m.j. i český emigrant – jaderný fyzik František Janouch, jenž v roce 1978 založil Nadaci Charty 77 a od té doby je jejím předsedou. Dopisy, putující nejrůznějšími cestami zpravidla mezi Prahou či Hrádečkem a švédským Stockholmem či Björknäsem, zachycují nejen vznik osobního vztahu mezi oběma pisateli a jejich vzájemnou přátelskou a tvůrčí podporu, ale také praktický rozměr této podpory: administrativní záležitosti, pracovní pokyny, zprostředkovávání kontaktů, nákupy technického vybavení – počítačů, videokamer, magnetofonů, digitálních radií či finančních podpor, jež byly pronásledovaným v socialistické vlasti ze zahraničí poukazovány. Přes 210 shromážděných dokumentů shrnuje všechnu dosud známou korespondenci z let do roku 1989. V příloze pak čtenář nalezne několik ukázek dopisů z období po roce 1989, které dokumentují výrazné společenské ale i osobní změny, k nimž u nás v posledních šestnácti letech došlo. Dokumenty, které jsou malými dějinami Charty 77 a v případě Václava Havla dalším souvislým vydáním jeho dopisů (po Dopisech Olze, 1985), ukazují také technickou proměnu každodenní práce a přístupu k informacím ve druhé polovině 20. století: setkáváme se s celou řadou dokumentů – od ručně psaných, přes strojopisné po dopisy psané na počítačích či posléze zprávy faxové a e-mailové. Základem vydání je archiv (dnes mj. rovněž elektronický) Františka Janoucha, který knihu edičně připravil a opatřil doslovem.

Kniha je k dispozici k zapůjčení v našem fondu

Poslední aktualizace stránky: 27. 7. 2021