Aktuální informace

Vítězství v soutěži Biblioweb

Po dvouleté přestávce se naše knihovna opět přihlásila do soutěže o nejlepší webové stránky knihovny – Biblioweb. V naší kategorii knihoven v městech s 14 000 až 30 000 obyvateli jsme zvítězili a taktéž jsme si odnesli cenu Blind Friendly Web za přístupnost stránek pro zrakově postižené uživatele.

BIBLIOWEB 2014

Tisková zpráva

15. ročník soutěže o nejlepší internetové stránky českých knihoven

Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR (SKIP) zorganizoval pod záštitou Asociace krajů České republiky již patnáctý ročník BIBLIOWEBu, soutěže o nejlepší webovou prezentaci knihovny. Ve dnech 17.2.2014 až 9.3.2014 zhodnotila odborná porota ve složení Ing. Aleš Brožek ze Severočeské vědecké knihovny v Ústí nad Labem (předseda poroty), Ing. Pavel Cimbálník z Městské knihovny v Přerově, Mgr. Andrea Fojtů z Ústavu výpočetní techniky Univerzity Karlovy v Praze, Ing. Jan Kaňka z Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně a Stanislava Kavanová z Městské knihovny v Jevíčku webové stránky 41 veřejných knihoven, které se přihlásily do letošního ročníku soutěže BIBLIOWEB.

Testování přístupnosti stránek pro handicapované uživatele tradičně zajistil Mgr. Radek Pavlíček z TyfloCentra Brno, o.p.s., se svými spolupracovníky. Hodnocení proběhlo dvoukolově. Sítem 1. kola, v němž se testovalo splnění základních znaků čtyř ze sedmi kritérií a vystavení online katalogu, prošly webové stránky 30 knihoven.

Ve 2. kole bylo hodnoceno žádným až deseti body šest kritérií: kvalita obsahu stránek, design stránek, možnosti komunikace stránek s uživatelem (formuláře na psaní do knihovny, na objednávání novinek, online předregistrace, rezervace a prodlužování dokumentů), použití technologií Web 2.0 (OPAC 2.0, RSS, blog, facebook, wiki, sdílení obrazových dat apod.) na stránkách, kvalita písemné koncepce webu a přístupnost stránek pro handicapované uživatele. Za aktuálnost (7. kritérium) se mohlo získat 0 až 6 bodů, takže maximum bodů od jednoho hodnotitele bylo 66. Celkem tedy mohla knihovna docílit až 330 bodů.

• V kategorii odborných knihoven a knihoven v obcích** nad 30 tisíc obyvatel** zvítězila Městská knihovna v Praze se ziskem 270,5 bodů (třetí nejvyšší počet), na druhém a třetím místě skončila Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě a Národní technická knihovna v Praze se shodným počtem 248,5 bodu.

• V kategorii knihoven v obcích od 14 001 do 30 000 obyvatel byla nejúspěšnější Městská knihovna v Ústí nad Orlicí s 291 body (absolutní vítěz) před Městskou knihovnou v Litvínově (275,5 bodu) a Masarykovou veřejnou knihovnou ve Vsetíně (259 bodů).

• V kategorii knihoven v obcích do 14 tisíc obyvatel si vítězství odnesla Místní knihovna Radotín (252 bodů a 6. místo v celkovém pořadí) před Městskou knihovnou v Rokycanech (240,5 bodu) a Městskou knihovnou ve Frenštátě pod Radhoštěm (230,5 bodu).

Celkové pořadí ovlivnilo kritérium, jímž se zjišťovalo, zda jsou stránky přístupné pro handicapované uživatele podle českých Pravidel přístupnosti a WCAG 2.0.

TyfloCentrum Brno, o.p.s. vyhodnotilo jako nejlepší webové stránky Městské knihovny v Ústí nad Orlicí. Jako jediná neztratila ani bod a po právu byla oceněna zvláštní cenou „nejlepší bezbariérový web knihovny“.

Letos podesáté hodnotila stránky soutěžících knihoven i laická veřejnost, která měla možnost hlasovat prostřednictvím speciálních webových stránek. Vítězem se stala Místní knihovna Veselice, která získala 1134 hlasů.

Slavnostní předání cen BIBLIOWEB 2014 se uskutečnilo 7.4.2014 na konferenci ISSS 2014. Ceny ve formě poukázek na nákup informačních technologií vítězným knihovnám věnovala Asociace krajů ČR, Pardubický kraj, Jihomoravský kraj a Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR.

Fotografie z předávání cen najdete zde.

Diplom soutěže Biblioweb

Knihovna v Českých Libchavách v novém

Ke konci minulého roku se Obecní knihovna v Českých Libchavách dočkala nové místnosti. Obec ji vybavila novými regály a počítačem. Ten jsme doplnili čtečkou čárových kódů, všechny knihy opatřili kódem a díky programu Clavius REKS nyní knihovnice paní Ludmila Šaldová půjčuje knihy čtenářům elektronicky. Knihovna je otevřena ve středu od 16 do 18 hodin a nabízí 849 knih z vlastního kmenového fondu a knihy z výměnných souborů knih z Městské knihovny v Ústí nad Orlicí (240 knih ročně).
Děkujeme vedení obce za vstřícnost, knihovnici za obětavou pomoc a knihovně přejeme hodně spokojených čtenářů.

Jiřina Šiklová - Vyhoštěná smrt

Srdečně Vás zveme na přednášku a besedu Jiřiny Šiklové ke knize Vyhoštěná smrt, a to 23. dubna od 18 hod. v naší knihovně.

Těšíme se na Vás!

Velikonoční prázdniny - provozní doba

Během velikonočních prázdnin 17. a 18. dubna bude Dětské oddělení otevřeno od 9 do 17:30 hod.

Velikonoce v knihovně

Srdečně zveme děti 17. dubna od 10 hodin na akci Velikonoce v knihovně. Je připraveno velikonoční povídání a tvoření. Prosíme o příspěvek na materiál ve výši 10 Kč.

Těšíme se na Vás!

AVČ: Redemptoristé na východě Čech v 19. století

Srdečně Vás zveme na další přednášku z cyklu Akademie volného času 2014. Paní doc. PhDr. Marie Macková, Ph.D. bude 9. dubna od 18 hodin hovořit na téma Redemptoristé na východě Čech v 19. století.

Těšíme se na Vás!

Genealogický workshop

Srdečně Vás zveme 15. dubna od 15 hodin do knihovny na Genealogický workshop – pokračování. Na akci není nutné se přihlásit.

Těšíme se na Vás!

Staré fotografie Ústí nad Orlicí - prosba

V nedávné době proběhla v naší knihovně úspěšná výstava „Zapomenuté Oustí“. Na konci tohoto roku připravujeme její pokračování a rádi bychom požádali širokou veřejnost – pokud máte doma historické fotografie města Ústí nad Orlicí, budeme moc rádi, když nám je zapůjčíte. Pořídili bychom si jejich elektronickou kopii a fotografie Vám zase v pořádku vrátili. Prosím obracejte se případně na kolegyni Alenu Jankovou – alena.jankova@knihovna-uo.cz či tel. 737 205 227. Naše prosba je aktuální do konce června.

Děkujeme!

Bohumil Hrabal - vypravěč příběhů

Srdečně Vás zveme na výstavu Bohumil Hrabal – vypravěč příběhů! Výstava se koná k výročí 100. narození spisovatele Bohumila Hrabala, a to od 3. března v naší knihovně. Obsahuje životopisná data, citáty z rozhovorů a mnoho exkluzivních fotografií z archivu spisovatele a přítele Bohumila Hrabala – Tomáše Mazala.

Otevřeno je během provozní doby knihovny.

Těšíme se na Vás!

AVČ: 100 let od založení našich legií

Srdečně Vás zveme na přednášku pana Josefa Havla – 100 let od založení našich legií, která se koná 12. března od 18 hod.

Těšíme se na Vás!

Jaro bude!

Přijďte pookřát nad šálkem čaje a vdechnout atmosféru přicházejícího jara ve společnosti povídek s jarní tématikou. Srdečně Vás zveme 19. března v 18:00 hod.

Kolumbie - koka, káva a prsaté ženštiny

Srdečně Vás zveme na cestopisnou přednášku, zasvěcený výklad a projekci fotografií Adriana Sitty – Kolumbie – koka, káva a prsaté ženštiny, a to 25. března v 18 hodin.

Těšíme se na Vás!

Večer s Andersenem pro nejmenší

Srdečně zveme nejmenší děti, které se nemohou účastnit nocování v knihovně, na akci Večer s Andersenem pro nejmenší! Koná se 28. března od 17 do 19 hodin. Na akci již není možné se přihlásit, je plně obsazena.

Těšíme se na Vás!

Noc s Andersenem

Srdečně zveme děti na tradiční Noc s Andersenem! Letos se koná 4. dubna. Tato akce je již plně obsazena a není možné se na ni přihlásit!

Těšíme se na Vás!

Březen - měsíc čtenářů

Milí čtenáři,

letošní březen je již popáté zasvěcen akci Březen – měsíc čtenářů, tentokráte s mottem Hrabalovský rok v knihovnách!

V naší knihovně jsme pro Vás připravili tyto akce:

4. 3. 15:30 hod. Pohádky z hmyzí říše – akce pro děti podle knížek O. Sekory.

5. 3. 15:30 hod. Anička malířka a dvě klubíčka pohádek – akce pro děti podle knížek E. Petišky.

12. 3. 18:00 hod. – 100 let od založení našich legií – pan Josef Havel – přednáška z cyklu Akademie volného času.

19. 3. 18:00 hod. – Jaro bude! – Přijďte pookřát nad šálkem čaje a vdechnout atmosféru přicházejícího jara ve společnosti povídek s jarní tématikou.

25. 3. 18:00 hod. – Kolumbie – koka, káva a prsaté ženštiny. Přednáška Adriana Sitty o cestě touto barevnou zemí, zasvěcený výklad, projekce fotografií.

28. 3. 17:00 – 19:00 hod. – Večer s Andersenem pro nejmenší – večerní akce pro nejmenší děti, bez přespání v knihovně, nutné vyplnit přihlášku v knihovně.

4. 4. Noc s Andersenem – tradiční akce spojená s nočním přespáním v knihovně, nutné vyplnit přihlášku v knihovně.

od 3. 3. – Bohumil Hrabal – vypravěč příběhů – výstava, otevřeno během provozní doby knihovny. Po – pá 9 –18 hod., so 9 –11 hod.

Těšíme se na Vás!

Poslední aktualizace stránky: 11. 3. 2020