Aktuální informace

Změna termínu besedy s Martinem Hilským

Upozorňujme čtenáře a návštěvníky knihovny, že beseda s prof. Martinem Hilským se ze zdravotních důvodů posouvá na 21. srpna od 17 hod.

Dotazník k dostupnosti cizojazyčné literatury

Vážení čtenáři, pokud si půjčujete nebo máte zájem o půjčování cizojazyčné literaratury v knihovně, prosíme Vás o malou pomoc. Vyplněnín krátkého dotazníku můžete pomoci zlepšit dostupnost cizojazyčné literatury v českých knihovnách.

Zásady ochrany osobních údajů

Vážení čtenáři, zpracovali jsme a zveřejnili zásady ochrany osobních údajů, nic podstatného se nemění, ale pokud Vás zajímá jak knihovna zachází s Vašimi osobními údaji, najdete vše přehledně na samostatné stránce Zásady ochrany osobních údajů .

Program knihovny v červnu 2018

Měsíc červen se blíží a my vás srdečně zveme na nové akce v naší knihovně:

9. 6. v 9–16 hod. – Den otevřených dveří – možnost návštěvy výstavy PODMĚSTÍ, KNIHOVNA, P. A. J. Z. L. v altánku u knihovny a stálé výstavy František Egerle ve věži knihovny

12. 6. v 16 hod. – O bílé kočičí princezně – malé loutkové představení a výroba jednoduchých loutek při tradičním čtení pro děti

13. 6. v 18 hod. – Pavel Mertelík: Sibiřské houpačky a jedovatosti aneb hořký humor čs. legionářů – přednáška z cyklu Akademie volného času

14. 6. v 18 hod. – Johannes Gerloff: Dnešní Izrael – přednáška německého teologa, novináře a spisovatele

VÝSTAVY:

od 4. 6. do 26. 7. – Putovní výstava Spolkla mě knihovna podle stejnojmenné knihy oblíbené spisovatelky Kláry Smolíkové a ilustrátora Vojtěcha Šedy – chodba u dětského oddělení

od 4. 6. do 26. 7. – Jan Steklík – vzpomínková výstavka k malířovým nedožitým 80. narozeninám – v půjčovně pro dospělé

Upozorňujeme na změny v provozní době knihovny v období letních prázdnin:

Dospělé oddělení:

Po, St, Čt – 9 – 14 hod.

Út, Pá – 9 – 18.

So – zavřeno

Dětské oddělení:

Po – Pá – 9 – 14 hod.

Těšíme se na setkání u nás!

Přerušení dodávky elektřiny

Vážení čtenáři, ve středu 23. 5. od 12,15 do 15,15 hod. dojde k plánovanému přerušení dodávky elektřiny. V tuto dobu bude možné pouze vracení knih a čtení v čítárně.

Program knihovny v květnu 2018

V květnu vás srdečně zveme do knihovny na tyto akce:

2. 5. od 18 hod. – Na kole do hor a zapadlých koutů Gruzie – cestopisná přednáška Radomíra Čížka

9. 5. od 15 hod. – Maturita bez učení – Jak zvládnout zkoušku dospělosti úspěšně a bez stresu – přednáška Ivety Šedové

14. 5. od 14 hod. – Instagram pro seniory – Objevte s námi velmi oblíbenou sociální síť. K lekci je nutný chytrý telefon nebo tablet. Lekci určenou zejména pro seniory vede Iveta Šedová

15. 5. od 16 hod. – Májová pohádka – čtení a tvoření pro děti. Vhodné pro děti do 8 let. Prosíme o 10 Kč na materiál

16. 5. od 18 hod. – Hadrnice a markytánky – přednáška doc. Marie Mackové z cyklu Akademie volného času

23. 5. od 18 hod. – Lidová architektura východních Čech IV. – přednáška PhDr. Radima Urbánka z cyklu Dílna Akademie volného času

VÝSTAVY :

do 31. 5. 2018

Od orchestru pana Bílka po Devils
Výstava dobových fotografií Olina Ambrože z historie tanečních orchestrů v Ústí nad Orlicí z let 1935 – 1980.

do 31. 5. 2018

Takhle to vidím já
Výstava žáků Speciální základní školy, mateřské školy a praktické školy Ústí nad Orlicí.

Od dubna do října je v altánku za knihovnou opět ke zhlédnutí výstava PODMĚSTÍ, KNIHOVNA, P. A. J. Z. L. Klíč k altánku je možné vyzvednout v půjčovně pro dospělé čtenáře v provozní době.

V knihovní věžičce lze také navštívit stálou Výstavu Františka Egerleho, původního majitele knihovní budovy, tehdy hostince Na Pindulce.

Pěkné květnové dny!

JOM HA-ŠOA 2018 - Veřejné čtení jmen obětí holocaustu

Jom ha-šoa je celostátní připomínková akce spočívající ve veřejném čtení jmen židovských a romských obětí holocaustu za druhé světové války. Cílem akce je přizvat obyvatele České republiky k aktivnímu uctění památky obětí holocaustu.

Knihovna Ústí nad Orlicí se ve čtvrtek 12. 4. 2018 k tomuto uctění připojí letos poprvé a bude tak patřit mezi necelou dvacítku měst v České republice, která jsou v letošním 13. ročníku do čtení zapojena. Vedle již tradičních měst, jakými jsou Praha, Brno, Olomouc, Liberec, Sušice, Kolín, Kutná Hora, Plzeň, Havlíčkův Brod, Ústí nad Labem a Klatovy, se letos ke čtení nově připojily Horažďovice, Lipník nad Bečvou, Mělník, Sedlčany a Ústí nad Orlicí.

V Ústí se čtení bude konat před Městskou knihovnou ve čtvrtek 12. 4. od 14 do 15 hodin. Každý, kdo přijde, obdrží seznam několika jmen se stručnými osobními údaji. Jména pak může dle svého uvážení veřejně přečíst. Každý návštěvník zároveň obdrží informační materiály, může nahlédnout do publikací týkajících se holocaustu, Terezínských pamětních knih, seznamů romských vězňů koncentračních táborů v Letech u Písku a v Hodoníně u Kunštátu apod.

Tématem letošního ročníku je připomínání obětí holocaustu a míst paměti, na kterých se historie zpřítomňuje a připomíná se nám, kteří tato místa míjíme.

Veřejné připomínky obětí se tradičně zúčastňují pamětníci holocaustu, významné osobnosti veřejného a kulturního života, představitelé židovských i romských organizací, studenti, organizace zabývající se osvětou a vzděláváním v oblasti lidských práv a všichni ti, kterým památka obětí holocaustu není lhostejná.

Akci podporuje Nadační fond obětem holocaustu. Institut Terezínské iniciativy koordinuje akci na celorepublikové úrovni a více o této iniciativě se můžete dozvědět na adrese http://www.terezinstudies.cz/…s/jom-ha-soa.

Novinky k projektu S knížkou do života

Jak jsme již informovali, i naše knihovna se zapojila do projektu S knížkou do života / Bookstart. Projekt Bookstart existuje od roku 1992 v zemích napříč všemi kontinenty a je zaměřen na nejmladší děti a jejich rodiče s cílem upozornit na význam četby pro vývoj dítěte a pro jeho pozdější uplatnění. V současné době je nově spuštěn oficiální web projektu S knížkou do života. Odkaz je zde http://www.sknizkoudozivota.cz/

Projekt má také svoji facebookovou podobu https://www.facebook.com/…koudozivota/.

Otvírací doba během Velikonoc

S blížícími se velikonočními svátky upozorňujeme na změnu provozní doby:

Tento týden od pondělí 26. 3. do čtvrtka 29. 3. 2018 jsou všechna oddělení otevřena v obvyklou provozní dobu beze změny.

V termínech 30. 3. – 2. 4. 2018 je knihovna uzavřena. Na čtenáře se těšíme zase 3. 4. 2018 v běžné provozní době.

Přejeme pěkné Velikonoce!

Program knihovny v dubnu 2018

Se začátkem jara a nového měsíce knihovna zveřejňuje blížící se program:

 • 11. 4. od 18 hod. – Pavel Holásek: Starousedlíci a přistěhovalci – přednáška z cyklu Akademie volného času
 • 12. 4. od 14 do 15 hod. – Jom ha-šoa – čtení jmen obětí holocaustu
 • 18. 4. od 18 hod. – Kurz lidové architektury III. – přednáška PhDr. Radima Urbánka, Dílna Akademie volného času
 • 19. 4. od 16 hod. – Pohádkové předčítání pro děti do 8 let – odpolední čtení a tvoření. Prosíme o příspěvek 10 Kč na materiál.

VÝSTAVY :

 • 3. 4. – 31. 5. 2018

Od orchestru pana Bílka po Devils

Výstava dobových fotografií Olina Ambrože z historie tanečních orchestrů v Ústí nad Orlicí z let 1935 – 1980. Vernisáž v úterý 3. 4. 2018 v 17 hodin

 • 6. 4. – 31. 5. 2018

Takhle to vidím já

6. 4. 2018 od 16 hod. se v prostorách městské knihovny uskuteční vernisáž výstavy žáků Speciální základní školy, mateřské školy a praktické školy Ústí nad Orlicí. Srdečně vás zveme!

UPOZORNĚNÍ: 2. dubna je Velikonoční pondělí, tudíž bude knihovna uzavřena.

Stále v Městské knihovně probíhá velký výprodej vyřazených knih. Přijďte si vybrat. Budeme rádi, když tyto knihy ještě najdou své čtenáře.

Jarní prázdniny - provozní doba

Během jarních prázdnin – 12. – 16. 3. – bude dětské oddělení knihovny otevřeno od 9 do 14 hod.

Přihláška na Noc s Andersenem

Vážení čtenáři, od dnešního dne (26. 2. 2018) si můžete vyzvednout přihlášky na březnovou Noc s Andersenem, která se koná 23. 3. 2018. Mladší děti do 8 let se mohou také nahlásit na Večer s Andersenem. Přihlášky si můžete vyzvednout v Oddělení pro děti a mládež, kde Vám více informací poskytne Jitka Stejskalová a Veronika Tomanová.

Projekt S knížkou do života - Bookstart

Ústecká knihovna se zapojila do projektu S knížkou do života / Bookstart. Projekt Bookstart existuje již od roku 1992 v zemích napříč všemi kontinenty. Od března 2018 – Měsíce čtenářů se mohou zapojit i české knihovny. Projekt je zaměřen na nejmladší děti a jejich rodiče s cílem upozornit na význam četby pro vývoj dítěte a pro jeho pozdější uplatnění. Vstupní akcí naší knihovny bude účast na Vítání občánků 3. 3. 2018Ústí nad Orlicí. Další informace průběžně aktualizujeme. Více informací o projektu najdete také na webu SKIP ČR, který k tomuto projektu vydal i zvláštní publikaci pro knihovníky, jak projekt realizovat, kde se inspirovat a co je k jeho realizaci nutné. Publikace je pro všechny zdarma ke stažení na http://www.skipcr.cz/…/zc_17-1.pdf .

Program knihovny v březnu 2018

V rámci celostátní akce Březen – měsíc čtenářů zveme do Městské knihovny na tyto akce

 • 1. 3. od 18 hod. – Autorské čtení z rukopisu knihy paní Zory – Beze mne to (ne)zvládneš – ve spolupráci s Péčí o duševní zdraví
 • 8. 3. od 15 hod. – Čtenářský deník trochu jinak aneb Audioknižní hodinka – neformální vzdělávací akce zejména pro studenty-maturanty
 • 9. 3. od 18 hod. – Autorské čtení a beseda s europoslancem Jaromírem Štětinou o jeho knize Století zázraků
 • 14. 3. od 18 hod. – Vladislav Severin: Život za první republiky – přednáška z cyklu Akademie volného času (Přednášky jsou nahrávány, shlédnout je lze na YouTube, zde je odkaz https://www.youtube.com/user/KnihovnaUO )
 • 16. 3. od 17 do 19 hod. – Večer s Andersenem – Na motivy Andersenových příběhů ale i Pejska a Kočičky. Čtení, tvoření, hry – pro děti do 8 let. Je zapotřebí se dopředu nahlásit u Jitky Stejskalové nebo Veroniky Tomanové.
 • 21. 3. od 18 hod. – Dílna Akademie volného času: Mgr. Radim Urbánek: Kurz lidové architektury ve východních Čechách II.
 • 23. 3. od 18 hod. – Noc s Andersenem – večer se čtením, tvořením, hrami a přespáním v knihovně. Letošním tématem jsou Andersenovy pohádky.

Mimořádná nabídka vyřazených knih

Zveme vás do chodby knihovny, kde probíhá velký výprodej vyřazených knih. Knihy se stále doplňují a bude nás těšit, když najdou své poslední čtenáře.

VÝSTAVA: Jak obléknout knihu – výstava žáků ZUŠ, trvá do 30. 3. 2018

UPOZORNĚNÍ:

 • 12. – 16. 3. – Jarní prázdniny – dětské oddělení bude otevřeno od 9 do 14 hod.
 • 30. 3. – 2. 4. – Knihovna bude uzavřena z důvodu Velikonoc

Dětské oddělení o pololetních prázdninách

V pátek 2. 2. bude dětské oddělení otevřeno od 9 do 17,30 hod.

Poslední aktualizace stránky: 27. 7. 2021